Aktualności

Poradnik „Gospodarstwo domowe bez plastiku”

Przekazujemy Państwu opracowany wraz z Grupą LOTOS poradnik Zero waste nad Bałtykiem – „Gospodarstwo domowe bez plastiku”. Zachęcamy do zapoznania się, korzystania i rozpropagowywania. Ulotkę w całości można pobrać po kliknięciu na link poniżej. Drukując zwróć uwagę na format i odpowiednie złożenie. Poradnik ma 8 stron i składa się z następujących części: w domu, zakupy, w pracy i na wycieczce, w łazience. Ostatnia strona zawiera również szereg ważnych informacji dotyczących plastiku w Morzu Bałtyckim.

poradnik do pobrania

str 1

str 2

str 3

str 4

str 5

str 6

str 7

str 8

Mastercard® Bezcenne® Chwile

Mastercard® Bezcenne® Chwile w fokarium w Helu
Bezcenne chwile w fokarium na Helu? To możliwe dzięki programowi Mastercard® Bezcenne® Chwile, który skierowany jest do posiadaczy kart płatniczych Mastercard® w Polsce.

W ramach realizowanych w programie voucherów oferujemy Państwu:

 • wstęp do fokarium w Helu dla 4 osób,
 • udział w prelekcji połączonej z prezentacją i treningiem medycznym fok ze stada hodowlanego w Helu,
 • zwiedzanie z edukatorem Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu: fokarium z wystawą stałą, Dom Morświna, spacer po Parku Wydmowym,
 • przekazanie materiałów informacyjno-promocyjnych (gadżetów) dla każdej z odwiedzających osób.

Realizacja vouchera wymaga wcześniejszej wymiany punktów zgromadzonych w programie na specjalny kod, a następnie umówienia wizyty w fokarium. Serdecznie zapraszamy do udziału w programie!

Więcej na bezcennechwile.pl

Agnieszka Wojtach – kierownik Biura Zarządu e-mail: agnieszka.wojtach@ug.edu.pl; tel. 58 523 33 73  /poniedziałek – piątek w godzinach 8-15.30/

lub

Monika Selin – Koordynator Zespołu Edukatorów e-mail:  monika.selin@ug.edu.pl; tel. +48 601 574 100,  58 / 675-08-36  /poniedziałek – piątek w godzinach 8-15.30/

 

Wystawa „Plastik Niefantastik”

„Plastik Niefantastik” – nowa wystawa w Helu

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą LOTOS S.A. oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę prac artystycznych pt. „Plastik Niefantastik”, która dostępna jest do obejrzenia na Bulwarze od dnia 8 lipca do końca września 2019r. przy wyjściu z fokarium Stacji Morskiej w Helu. Celem wystawy jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska. Młodzi artyści, korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ilustrowane plakaty, które są prezentowane na wystawie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac i refleksji.

Mało kto wie, że mikroplastik to cząsteczki plastiku <5 mm, produkowane do zastosowania jako element ścierny w kosmetykach czy środkach czyszczących (mikroplastiki pierwotne), lub też powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek (mikroplastiki wtórne). Do rozkładu dochodzi pod wpływem temperatury, zasolenia, promieni słonecznych i fal morskich. Drobne organizmy morskie mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają, a same stają się pokarmem dla ryb i ssaków. W ten sposób tworzywa sztuczne docierają także do ludzi. Niekiedy kręgowce zjadają plastikowe odpady – w efekcie ich żołądki napełniają się niestrawną materią, a zwierzęta umierają z głodu. W 2017 roku na świecie wyprodukowano 348 milionów ton plastiku, z czego ponad 64 milionów ton w Europie. Jest on bardzo trwałą substancją i nie znika łatwo z powierzchni ziemi. Mimo istniejących przepisów, ponad 8 milionów ton plastiku każdego roku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę jedna pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Problem mikroplastiku jest problemem globalnym, ale każdy z nas może mieć wpływ na ograniczenie jego użycia. Pomyśl, zanim sięgniesz po plastikowe przedmioty jednorazowego użytku.

 

 

 

 

Zapraszamy na VI piknik „Wyspa Przyrodników”!

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego,Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING oraz Współorganizatorzy i Partnerzy serdecznie zapraszają mieszkańców oraz turystów na VI piknik „Wyspa Przyrodników”!

29 czerwca 2019 r., godz. 10.00 -14.00

Miejsce: Stacja Biologiczna Wydziału Biologii UG, ul. Ornitologów 26, Górki Wschodnie (Wyspa Sobieszewska)

Wyspa Sobieszewska pełna jest przyrodniczych tajemnic.

Zapraszamy do ich wspólnego odkrywania oraz spędzenia czasu na łonie natury!

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2306425669630435/

Warsztaty, gry oraz zabawy przyrodnicze i plastyczne:

 • Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego:

– Czy mucha może zostać kurierem?

– Paleontologia na plaży – 10:30, 11:30 i 12:30 – warsztaty na zapisy (w dniu pikniku)

– Zwiedzanie Laboratorium Wydmowego z przewodnikiem – 11:00, 12:00, 13:00

 • Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING – Podzielmy się plażą!
 • Miasto Gdańsk – Segreguję odpady
 • Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN – Ptaki owadożerne – nasi sprzymierzeńcy
 • „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury – „Szycha , szyszka, szyszunia…” – familijne warsztaty tworzenia stworków – potworków
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – Odkryj Wyspę Sobieszewską
 • Nadleśnictwo Gdańsk – Las wielofunkcyjny
 • Leśnictwo Sobieszewo – Kancelaria Leśniczego
 • W interakcji z lasem – edukacja w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”
 • Stowarzyszenie Ochrony Sów oraz Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com – Zagrożenia cywilizacyjne dla sów. Działaj z nami!
 • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – Ogród przyjazny
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego – Poczuj klimat
 • Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA – W trosce o dzikość – pomagaj z głową!
 • Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio – Pomorski – Plast-różnorodność czy bioróżnorodność
 • Chorągiew Gdańska ZHP – Zgaduj – zgadula
 • Fundacja Eko Wyspa – bycie Eko nie jest trudne
 • Błękitny Patrol WWF – czynna pomoc bałtyckiej przyrodzie
 • Wspólne piknikowanie – zachęcamy do zabrania pełnych koszy piknikowych i relaksu u podnóża jedynej w Polsce sztucznej wydmy.

Realizowane w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej.

Organizatorzy:

Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Współorganizatorzy:

Miasto Gdańsk
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego

Patronat honorowy:

Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska

Patronaty medialne:

Radio Gdańsk
Trójmiasto.pl
Gdańsk.pl
Magazyn Together

Uniwersytet Gdański gości wystawę fotografii Beki

Wiosenne zaloty ptaków, wschody i zachody słońca nad zamglonymi łąkami, szronem spowite morskie wybrzeże – swoim pięknem rezerwat Beka uwodzi o każdej porze roku. Urok tego wyjątkowego miejsca przybliża wystawa fotografii „Przyrodniczy raj u ujścia Redy”. Od 27 maja można będzie ją obejrzeć na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Na wystawę „Przyrodniczy raj u ujścia Redy” składa się około czterdziestu fotografii, które prezentują bogactwo przyrodnicze rezerwatu, którym opiekuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Za obiektywem stanęli pracownicy Towarzystwa oraz ich przyjaciele – obserwatorzy ptaków i fotografowie-amatorzy. Udało się im uchwycić w wyjątkowych kadrach całe kobierce roślinności, malownicze wybrzeże morskie, z bliska pokazać wiele gatunków ptaków.

Od 27 maja do końca czerwca wystawę gości Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59, hol główny).

Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka” realizowanego przez  Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego,  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Zdjęcie: Krwawodzioby, P. Kołodziejski

Projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Targi Akademia 2019 już za nami !

W dniach 19- 20 na terenie Kampusu UG na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się kolejna edycja Targów Akademia. To największe tego typu Targi edukacyjne i informacyjne dla kandydatów na studia na Pomorzu. Od wielu lat realizowane są przez Fundację Rozwoju UG. W tegorocznych targach wzięło udział ponad 60 wystawców z całej Polski, w tym wszystkie Wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, niemal wszystkie uczelnie wyższe Trójmiasta, a także publiczne i niepubliczne szkoły z całej Polski, jak również szkoły pomaturalne oraz językowe. W ramach targów zorganizowano również spotkania uczniów z Okręgową Komisją Egzaminacyjną oraz próbne matury. Zwiedzający tłumnie odwiedzili także poszczególne wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, które w tych dniach organizowały  Dni Otwarte i przygotowały wiele atrakcji. Targi odwiedziło niemal 10 000 uczniów, w większości była to młodzież wraz z nauczycielami ze szkół Trójmiasta i całego Pomorza.

Zapraszamy na stronę internetową Targów Akademia

Pierwszy Bal Karnawałowy Pracowników i Przyjaciół UG za nami !

W dniu 2 marca 2019r. w auli im. T. Ocioszyńskiego, na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie, odbył się Bal Karnawałowy dla Pracowników i Przyjaciół Uczelni, zorganizowany przez Uniwersytet Gdański i Fundację Rozwoju UG, w którym wzięło udział ponad 160 osób! Znakomita atmosfera, doskonale dobrana oprawa muzyczna i artystyczna sprzyjała  fantastycznej zabawie licznie przybyłych gości.

W trakcie balu odbył się także spektakularny pokaz flamenco wykonany przez Zespół Tańca Flamenco Uniwersytetu Gdańskiego Los Mariscos, a muzyczną ucztę zapewniło trio w składzie Magdalena Burkiewicz – flet poprzeczny, Edyta Baczewska- fagot, Beniamin Baczewski- klarnet.

Karnawał na Uniwersytecie Gdańskim zakończyliśmy zabawą, uśmiechem i tańcem. Już dziś zapraszamy na kolejne bale! Do zobaczenia za rok!

BAL KARNAWAŁOWY 2019

 

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego

oraz Fundacja Rozwoju UG

mają zaszczyt zaprosić Pracowników i Przyjaciół Uczelni

na

BAL  KARNAWAŁOWY

 

Termin: 2.03.2019, godz. 19.00

Miejsce : Wydział Ekonomiczny UG, ul. Armii Krajowej 119/121, Sopot (Aula O im. T. Ocioszyńskiego)

Koszt: 110 zł/osobę

ZAPEWNIAMY:

 •  pyszne jedzenie – ciepłe i zimne przekąski – bufet,
 •  kieliszek Prosecco na powitanie,
 •  butelkę wina na parę,
 •  kawę, herbatę, zimne napoje, ciasto,
 •  profesjonalną obsługę.

W PROGRAMIE:

 •  najlepsza muzyka polska i zagraniczna – DJ,
 •  występy artystyczne,
 •  doskonała atmosfera,
 •  tańce i niezapomniana zabawa w gronie przyjaciół,
 •  niespodzianka muzyczna.

Rezerwacja miejsc do dnia 15.02.2019 r.:

Zgłoszenie e-mail: katarzyna.legezynska@ug.edu.pl: imię, nazwisko, jednostka organizacyjna UG, ilość osób, nr telefonu

Tytuł: Bal karnawałowy 2019

Stoliki 8-10 osobowe – kto pierwszy ten wybiera!

Kontakt: Katarzyna Legeżyńska, e-mail: katarzyna.legezynska@ug.edu.pl, 58/523-33-63

Płatność w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20.02.2019 r.: Santander Bank Polska S.A., I/O Gdańsk, ul 3-go Maja 3, 80-958 Gdańsk

Numer konta: 69 1090 1098 0000 0000 0901 5841

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, u. Bażyńskiego 1A, 80-952 Gdańsk

W tytule proszę podać: Bal karnawałowy 2019, imię, nazwisko, ilość osób

Bilety wstępu wyślemy pocztą wewnętrzną po zaksięgowaniu wpłaty

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.Fundacja przyjmując zgłoszenia od uczestników, zobowiązuje się do postępowania zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.,w sprawie ochrony osób fizycznych, w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego RODO.