Matmaniacy

IV edycja

Rok 2016 to czwarty z kolei rok, w którym realizowany jest projekt MATMANIACY. Jest on dedykowany uczniom uczęszczającym do klas III – VI szkół podstawowych w Sopocie, posiadającym ponadprzeciętne predyspozycje matematyczne. Zajęcia prowadzone są w każdy piątek w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Sopocie, przy ul. Armii Krajowej 50/54, w godzinach od 15:30 do 17:15.

Projekt otrzymał dofinansowanie Gminy Miasta Sopotu w ramach realizacji zadania publicznego w roku 2016.

CEL: rozwój kreatywności i poszerzanie horyzontów młodego człowieka.

Tegoroczna edycja MATMANIAKÓW, wzorem poprzedniej, obejmuje zajęcia prowadzone w formie:

– kółka matematycznego – zajęć poszerzających szkolną wiedzę matematyczną, przygotowujących dzieci do konkursów matematycznych i logicznych,
– warsztatów robotyki – zajęć z budowania i programowania robotów z klocków LEGO MINDSTORMS,
– warsztatów naukowych – zajęć prezentujących zagadnienia z dziedzin pokrewnych matematyce, w których bezpośrednio lub pośrednio stosuje się rozumowanie matematyczne (np. z fizyki, astronomii, informatyki, chemii, biologii, geografii),
– warsztatów językowych – zajęć z języka angielskiego pozwalających uczniom biorącym udział w projekcie na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami z innych państw zainteresowanych matematyką i pogłębianiem swoich umiejętności w tym kierunku.

Matmaniacy – bo tak można nazwać uczniów, którzy poznają świat dzięki królowej nauk, na tegorocznych zajęciach mają także okazję uczyć się w języku angielskim. Warsztaty językowe, nowość drugiej edycji projektu, pozwolą uczniom nawiązywać kontakty z rówieśnikami z innych państw zainteresowanych matematyką i pogłębiać swoje umiejętności w tym kierunku.

Koordynatorem merytorycznym projektu jest dr Barbara Wolnik – wyśmienity dydaktyk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Matmaniacy 4Matmaniacy 3

Matmaniacy 2Matmaniacy 1

Matmaniacy mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami. Zdobywają wysokie miejsca nie tylko w szkolnych czy międzyszkolnych konkursach matematycznych, ale też wspaniale sobie radzą w Kangurze i Kangurku Matematycznym oraz w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MAT czy też Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. W 2015 roku, dwie matmaniaczki reprezentowały Polskę podczas XXIX Międzynarodowych Mistrzostw Gier Matematycznych i Logicznych, które odbyły się w Paryżu w dniach 27 – 28 sierpnia 2015 r. Olga Palikowska zajęła pierwsze miejsce w kategorii CE (uczniowie trzecich klas szkół podstawowych) zdobywając złoty medal, zaś jej siostra Justyna Palikowska, w konkursie równoległym zajęła także pierwsze miejsce w kategorii wiekowej C1 (uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych).

Więcej na stronie: http://matmaniacy.pomorskie.pl/